Kategoriler
Genel Teknoloji

Mekatronik Nedir?

Mekatronik (mechatronics), mekanik ve elektronik ( mechanics & electronics) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğini kapsayan çok disiplinli bir yaklaşımdır.

  • Tarihte ilk kez 1969 yılında Japon Yasukawa Elektrik Şirketi’nden bir mühendis makine ve elektronik mühendisliği alanlarının birleşmesi anlamında “mekatronik” kelimesini kullanmıştır.

Mekatroniğin Doğuşu: 1980’li yıllardan sonra, endüstriyel ürünlerin tasarım ve üretiminde köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Gelişen ve değişen dünya pazarları ve teknoloji düzeyi sonucu, endüstriyel ürünlerin nitelik ve işlevlerinde de önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Hızla gelişen teknoloji ve sürekli değişen pazar koşulları, daha ekonomik ve kaliteli ürünler isterken, müşteri beklentileri ise daha esnek ve çok işlevli ürünler yönünde gelişmiştir. Müşterilerin hızla değişen istekleri ve yoğun rekabet sonucu, ürün ömürleri çok kısalmıştır. Böylesine çetin koşullar karşısında alışılmış tasarım ve imalat teknolojileri yetersiz kalmış, bu ihtiyacı gidermek üzere mekatronik kavramı ve sistemleri doğmuştur. Mekatronik özellikle tasarım felsefesini ve mühendislik eğitimini etkilemiş, endüstriyel teknoloji üretimi ve mühendislik eğitiminde temel değişikliklere neden olmuştur.

Mekatronik Sistemler Nedir?

Mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan, verileri algılayıcıları (sensörler) yardımıyla çevre ortamdan algılayan, toplamış olduğu bu verileri kontrol donanımları (mikroişlemciler vs.) ve hafızasındaki yazılımlar marifetiyle yorumlayan ve gerekli kararları alabilen, tahrik elemanları (aktüatörler) ile de gerekli tepkileri veren tüm makineler, cihazlar ve sistemler birer mekatronik sistemlerdir.

Otomasyon robotları, mekatronik bir sisteme örnektir. Otomasyon robotu, kinematik bir yapıyı kapsamakla beraber uç kısmında sensör ve kamera iç kısmında ise yazılım ve elektronik bir sistemi barındırır.

Mekatroniğin Kapsadığı Alanlar

Kevin Craig (Marquette University) : “Mekatronik aslında tamamıyla tasarım sürecinin en başından itibaren kontrolleri, elektroniği ve bilgisayarı işe entegre ettiğiniz herhangi bir fizik sistemin tasarımına dairdir.”

Mekatronik Eğitimi

Türkiye gündemine 1993 yılında girmiş olmasına rağmen, bu konudaki gelişmeler oldukça yavaş bir seyir izlemiştir. Mekatroniğin akademik ve endüstriyel çevrelerde yaygınlık kazanması 2000’li yılların başında mümkün olabilmiştir. Bu tarihten sonra, Türkiye’de bugün mekatronik, sınırlı kapasite ile de olsa, lise, önlisans/ lisans ve lisansüstü düzeye kadar hemen her kademede eğitimi yapılan bir disiplin haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s