Kategoriler
Genel Teknoloji

Da Vinci Robotu Nedir?

Da Vinci Robotu; NASA tarafından uzun süre uzayda kalmak zorunda olan astronotların acil durumda uzaktan müdahale ile ameliyat edilmesini sağlamak amacıyla üretilmiş cerrahi robotlardır. Adını “Leonardo Da Vinci” den almıştır. Günümüz tıp alanında kullanılmaktadır ve teknolojinin gelişmesiyle rolü günden güne önem kazanmaktadır. İlk prototipi 1997 yılında ortaya çıkarılmıştır. Da Vinci sistemi, ilk olarak robotik kolesisektomi (safra kesesi ameliyatı) ile denenmiştir. 2000 yılında Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayıyla ilk olarak kardiyovasküler cerrahide, sonra da yaygın olarak ürolojigenel cerrahi ve jinekoloji de kullanılmaya başlanmıştır. Da Vinci robotu ile gerçekleştirilen işlem, ‘robot yardımlı laparoskopi ameliyatı’ olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntem ‘açık ameliyat’ ve ‘laparoskopik ameliyat’ın yanında üçüncü bir ameliyat yöntemi olarak bilmektedir. Da Vinci robotunun en belirgin özelliklerinden birisi operasyonu yapacak olan cerrahın, robotu bir konsol üzerinden yönetmesidir. Da Vinci robotu, cerrah elinin giremediği yerlerde bir elden çok daha yüksek manevra kabiliyetine sahip olması, daha az kanama ve dolayısıyla daha az kan ve ilaca ihtiyaç duyma gibi birçok yararı bulmaktadır.

Da Vinci Robotik Sistemi;

Cerrah konsolu, robotik kolları taşıyan bir ünite, 3 boyutlu görüntü veren bir optik sistem ve 540 dereceye kadar hareket kabiliyeti sağlayabilen cerrahi enstrümanlardan oluşmaktadır.

“Türkiye’de 21 Ameliyathanede Robot Cerrah Bulunuyor” [2013 Verilerine Göre]

Türkiye’de ‘Da Vinci’ robotu ilk kez 2004 yılında satın alındı. Ardından hızla daha fazla sayıda hastane yaklaşık 3 milyon doları bütçelerinden feda ederek ‘Da Vinci’ aldı. Kısa sürede robotik sistem hastaneler için bir prestij haline geldi ve sadece 2013’de 1 800’in üzerinde ameliyat ‘Da Vinci’ eşliğinde gerçekleştirildi.

“3 Sağlık Bakanlığı hastanesinde var”

Acıbadem Bakırköy Hastanesi ,Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Florence Nigthingale Hastanesi, Acıbadem Halkalı Hastanesi, Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi, Acıbadem Ünv. CASE Simülasyon ve Eğt. Mrk.Koru Hastanesi, Amerikan Hastanesi, Liv Hastanesi, Anadolu Sağlık Merkezi Memorial Şişli Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Hastanesi, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Eğt. ve Araştırma Hastanesi.

En Çok Hangi Ülkelerde Var?

ABD: 2001
Japonya: 105
İngiltere:91
İtalya:66
Fransa: 63
Almanya:61
Türkiye:21
Yunanistan:8

Üzüm Kabuğu Diken Da Vinci Robotu

Kaynak: Acıbadem, Hürriyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s